Gra w kolejkę – zabawa z poprzedniej epoki

Estimated read time 4 min read

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo gier i zabaw dla dzieci. Czasem wyobraźnia producentów przewyższa oczekiwania klientów, bywa, że mamy wrażenie, że niektóre planszówki są robione niemalże na siłę. Zainteresowanie grami dla dzieci jest oczywiście większe przed Świętami oraz różnego rodzaju uroczystościami. Warto jednak w całym szeregu różnego rodzaju zabaw dla dzieci i dorosłych wybierać takie, które pozwolą ciekawie spędzić czas. Gra w Kolejkę to planszówka, która ma kilkuletnią tradycję, ale dzięki ciekawemu pomysłowi bardzo długo nie wyjdzie z mody.

 

GRA W KOLEJKĘ

Pomysł na tę grę dla dzieci wziął się niejako z chęci przybliżenia tym nieco starszym dzieciom, jakie były realia życia w PRL-u. Podstawowym założeniem gry w kolejkę jest zrobienie odpowiednich zakupów, co wówczas wcale nie było takie proste. Limitowane ilości dostaw, spekulanci, różnego rodzaju przepychanki kolejkowe takie jak „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady” sprawiają, że gracze w Kolejkę nie tylko robią wszystko, żeby zdobyć upragniony towar, ale również, by przeszkodzić innym w wygranej. Dlatego oprócz wartości edukacyjnej ta gra dla dzieci, młodzieży i dorosłych jest ciekawą lekcją strategii, planowania i obserwacji.

 

Jak grać w Kolejkę? – Zasady

  • ilość uczestników: od 2 do 5
  • miejsce: stół lub podłoga
  • czas trwania: nieograniczony (jedna rozgrywka zajmuje około godziny)
  • rekwizyty: 1 plansza, 25 pionków – po pięć w każdym z pięciu kolorów i 5 pionków czarnych – spekulanci, 1 pionek przekupki, 1 pionek gracza rozpoczynającego 5 list zakupów, po 5 karty „przepychanki kolejkowe” oraz karty dostawy towarów,

Przygotowanie:

  • rozkładamy planszę do gry w Kolejkę na stole.
  • wybieramy kolory pionków, rozdajemy karty graczy, losujemy listę zakupów.
  • losujemy gracza, który zaczyna. Może to być osoba najmłodsza, albo ta która przegrała poprzednią rozgrywkę.

Przebieg gry:

  • gracze w ustalonej kolejności stawiają swoje pionki w kolejkach zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na końcu każdej kolejki staje spekulant
  • Gracz prowadzący odkrywa listy dostaw do sklepów i w konkretnych miejscach pojawia się określona ilość produktów
  • rozpoczynają się przepychanki kolejkowe. Dzięki kartom można zdobyć towar spod lady, przesunąć się w kolejce czy też w ogóle odwrócić ogonek. Jeśli chcemy zablokować innych graczy, możemy położyć na sklep kartę „Remanent”. Co ważne, w każdej kolejce gracze mają tylko trzy karty „przepychanki”, które potem uzupełniają
  • po ustaleniu kolejek gracze zabierają po kolei towary do siebie, a te zdobyte przez spekulantów trafiają na targowisko.
  • wraz ze zmianą gracza prowadzącego zmienia się dzień na targowisku i przekupka przesuwa się na kolejny towar. To, czego nam brakuje do listy zakupów możemy kupić na rynku w proporcji 2:1, o ile przekupka stoi na towarze, który nas interesuje oraz stanęliśmy w kolejce przed targowiskiem.
  • na koniec dnia zużyte karty dostaw usuwa się do „kosza” i znosi się kartę „Remanent”. Pionek gracza rozpoczynającego idzie do następnej osoby, a przekupka zmienia planszę.
  • po tygodniu karty zostają potasowane i wracają do puli.

Zakończenie:

Rozgrywkę w Kolejkę wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbierze wszystkie towary ze swojej listy zakupów. Pozostali gracze mogą dalej toczyć grę.

 

Redakcja Gry i Zabawy Dla Dzieci

Przysyłajcie nam koniecznie zdjęcia, jak robicie zakupy w czasie zabawy, jak Wam idzie  Gra w Kolejkę. Bawcie się dobrze!
Zasady przesyłania zdjęć i filmów znajdziecie TUTAJ.

Komentujcie jak zabawa poszła Wam w domu 😉 Każdy Wasz komentarz, to dla nas
mobilizujący sygnał, że dajemy Wam wartość. Dziękujemy.

 

 

+ There are no comments

Add yours

Dodaj komentarz