Gra w Kolejkę – zabawa z poprzedniej epoki

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo gier i zabaw dla dzieci. Czasem wyobraźnia producentów przewyższa nawet oczekiwania klientów, a co za tym idzie, bywa, że mamy wrażenie, że niektóre planszówki są robione niemalże na siłę. Zainteresowanie grami dla dzieci jest oczywiście większe przed Świętami oraz różnego rodzaju uroczystościami. Warto jednak w całym szeregu różnego rodzaju zabaw dla dzieci i dorosłych wybierać takie, które pozwolą ciekawie spędzić czas, mogą być pretekstem do dyskusji o historii, dzieciństwie rodziców czy dziadków. Gra w Kolejkę to planszówka, która ma kilkuletnią tradycję, ale dzięki ciekawemu pomysłowi bardzo długo nie wyjdzie z mody.

Gra w Kolejkę rodem z PRL

Jak grać w Kolejkę? – Zasady

 • ilość uczestników: od 2 do 5
 • miejsce: stół lub podłoga
 • czas trwania: nieograniczony (jedna rozgrywka zajmuje około godziny)
 • rekwizyty: 1 plansza, 25 pionków – po pięć w każdym z pięciu kolorów i 5 pionków czarnych – spekulanci, 1 pionek przekupki, 1 pionek gracza rozpoczynającego 5 list zakupów, po 5 karty „przepychanki kolejkowe” oraz karty dostawy towarów,

Przygotowanie:

 • rozkładamy planszę do gry w Kolejkę na stole.
 • wybieramy kolory pionków, rozdajemy karty graczy, losujemy listę zakupów.
 • losujemy gracza, który zaczyna. Może to być osoba najmłodsza, albo ta która przegrała poprzednią rozgrywkę.

Przebieg gry:

 • gracze w ustalonej kolejności stawiają swoje pionki w kolejkach zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na końcu każdej kolejki staje spekulant
 • Gracz prowadzący odkrywa listy dostaw do sklepów i w konkretnych miejscach pojawia się określona ilość produktów
 • rozpoczynają się przepychanki kolejkowe. dzięki kartom można zdobyć towar spod lady, przesunąć się w kolejce czy też w ogóle odwrócić ogonek. Jeśli chcemy zablokować innych graczy, możemy położyć na sklep kartę „Remanent”. Co ważne, w każdej kolejce gracze mają tylko trzy karty „przepychanki”, które potem uzupełniają
 • po ustaleniu kolejek gracze zabierają po kolei towary do siebie, a te zdobyte przez spekulantów trafiają na targowisko.
 • wraz ze zmianą gracza prowadzącego zmienia się dzień na targowisku i przekupka przesuwa się na kolejny towar. To, czego nam brakuje do listy zakupów możemy kupić na rynku w proporcji 2:1, o ile przekupka stoi na towarze, który nas interesuje oraz stanęliśmy w kolejce przed targowiskiem.
 • na koniec dnia zużyte karty dostaw usuwa się do „kosza” i znosi się kartę „Remanent”. Pionek gracza rozpoczynającego idzie do następnej osoby, a przekupka zmienia planszę.
 • po tygodniu karty zostają potasowane i wracają do puli.

Zakończenie

Rozgrywkę w Kolejkę wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbierze wszystkie towary ze swojej listy zakupów. Pozostali gracze mogą dalej toczyć grę.

Pomysł na tę Gra w kolejkę - zabawa z poprzedniej epoki
grę dla dzieci wziął się niejako z chęci przybliżenia tym nieco starszym dzieciom, jakie były realia życia w PRL-u. Podstawowym założeniem gry w kolejkę jest zrobienie odpowiednich zakupów, co wówczas wcale nie było takie proste. Limitowane ilości dostaw, spekulanci, różnego rodzaju przepychanki kolejkowe takie jak „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady” sprawiają, że gracze w Kolejkę nie tylko robią wszystko, żeby zdobyć upragniony towar, ale również, by przeszkodzić innym w wygranej. Dlatego oprócz wartości edukacyjnej ta gra dla dzieci, młodzieży i dorosłych jest ciekawą lekcją strategii, planowania i obserwacji.

Kolejka – gra dla dzieci z poczuciem humoru

Gra w kolejkę - zabawa z poprzedniej epokiNajmłodszym i tym nieco starszym ciężko jest wyobrazić sobie, jak wyglądały realia życia w PRL-u. Dla nich to głęboka historia, którą Gra W Kolejkę w ciekawy sposób chce przybliżyć. Sama planszówka jest bardzo atrakcyjna wizualnie i nawiązuje do stylistyki i grafiki powszechnej w poprzedniej epoce. Dla dzieci może to być ciekawa przygoda z zupełnie inną rzeczywistością. Zasady kolejki – gry dla dzieci również nawiązują do nieco absurdalnych czasów. Do rozgrywki może zasiąść od 2 do 5 osób. Każda z nich losuje listę zakupów i ma za zadanie wysłać wszystkie 5 pionków na zakupy. I tak mamy w tej grze pięć kolejek i targowisko, karty z „przepychankami” i z dostawą do sklepów. Poza tym są spekulanci, którzy stają na końcu i zbierają towary. Wygrywa oczywiście pierwszy gracz, który zdobędzie wszystkie towary z listy zakupów.

Wygrana zależy więc w dużej mierze i od szczęścia – jaki towar po prostu do sklepu „rzucą” – i od logistyki zakupów. Dlatego właśnie gra w kolejkę jest świetnym sposobem na spędzanie czasu w gronie rodzinnym i ze znajomymi. Stanowi również świetną inspirację do rozmów o innym systemie, jego wadach, ale i może urokach.

Warto również zainteresować się dodatkiem „Ogonek”.

Polub nas na FB:  Facebook

Super udanej zabawy.
Redakcja Gry i Zabawy Dla Dzieci

Przysyłajcie nam koniecznie zdjęcia, jak robicie zakupy w czasie zabawy, jak Wam idzie  Gra w Kolejkę. Bawcie się dobrze!
Zasady przesyłania zdjęć i filmów znajdziecie TUTAJ.

Komentujcie jak zabawa poszła Wam w domu 😉 Każdy Wasz komentarz, to dla nas mobilizujący sygnał, że dajemy Wam wartość. Dziękujemy.

Zobacz też: Kojarzy mi się
Butelkowe Kręgle
Spinaczowe piłkarzyki
Zobacz też Piosenki i karaoke dla dzieci

 


Gry i zabawy dla dzieci, gry dla dziewczynek, zabawy dla chłopców, pomysły na wspólne spędzanie czasu z dziećmi bez telewizora i komputera – tylko bezpieczne, sprawdzone treści – dbamy o Twoje dziecko. Jeśli zauważysz jakikolwiek błąd na naszej stronie – poinformuj nas o tym fakcie na info@GryiZabawyDlaDzieci.pl – dziękujemy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz