Gra w Chińczyka – stara jak świat, a wciąż bawi…

Estimated read time 5 min read

Choć półki sklepowe uginają się pod ciężarem gier dla dzieci i zabawek, bardzo często stajemy przed dylematem, co kupić dzieciom w prezencie. Musi być przecież atrakcyjnie, kolorowo, multimedialnie. Ciężko wygrać z grami na konsolę czy też tym, co mają do zaproponowania tablety czy smartfony. Dobrym pomysłem nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych jest powrót do znanych i sprawdzonych planszówek i zabaw dla dzieci. Przede wszystkim pozwalają na wspólne spędzanie czasu. A tego w naszym zabieganym świecie bardzo brakuje. Gra w Chińczyka jest jedną z tych rozrywek, które pamiętamy z dzieciństwa i warto ją pokazać swoim maluchom. Uczy cierpliwości, rywalizacji oraz planowania strategii.

Gra w Chińczyka na długie wieczory

Jak grać w Chińczyka? – Zasady

  • ilość uczestników: od 2 do 4
  • miejsce: stół lub podłoga
  • czas trwania: nieograniczony
  • rekwizyty: 1 plansza, 16 pionków – po cztery w każdym z czterech kolorów, 1 kostka

Przygotowanie:

  • rozkładamy planszę do gry w Chińczyka na stole.
  • wybieramy kolory pionków i ustawiamy je w odpowiednim schowku.
  • losujemy gracza, który zaczyna. Zazwyczaj jest to osoba, która wyrzuciła największą ilość oczek, ale można przyjąć, że na przykład najmłodszy będzie pierwszy, albo ten, który przegrał poprzednią rozgrywkę.

Przebieg gry:

  • gracze w ustalonej kolejności rzucają kostką po trzy razy. Żeby wejść do gry, trzeba mieć 6. Pionek ustawia się na polu startowym i wykonuje się kolejny rzut i o tyle oczek przesuwa się pionek po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • gracze kolejno przesuwają swoje pionki o ilość białych pól wskazaną na kostce.
  • jeśli gracz wyrzuci 6, może do gry można wprowadzić kolejny pionek lub przesunąć się o tę ilość pól oraz ma prawo do jeszcze jednego rzutu
  • jeśli gracz stanie na polu zajmowanym przez inny pionek, zbija go i tym samym wraca on do „schowka”. Zbity gracz musi zaczynać rozgrywkę od początku.
  • Po przebyciu całej drogi gracz powinien wjechać do „domku” w swoim kolorze. Żeby to zrobić, musi wyrzucić konkretną ilość oczek.
  • Żeby wprowadzić kolejny pionek do gry, gracz rzuca trzy razy do momentu, aż na kostce będzie szóstka.

Zakończenie

Rozgrywkę w Chińczyka wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wprowadzi wszystkie swoje pionki do „domku”. Pozostali gracze mogą dalej toczyć grę.

Gra w Chińczyka - rodzinna planszówkaplanszówkę, popularną grę dla dzieci znają niemal wszyscy i choć różne są jej wersje, to niezmiennie przyciąga amatorów dobrej zabawy. Zasady gry w Chińczyka są równie proste co jej wygląd – jedna plansza, 16 pionków w czterech kolorach i kostka, a zapewnia wielogodzinną grę i zabawę dla dzieci w rodzinnym czy przyjacielskim gronie. Do gry w Chińczyka siada od dwóch do czterech osób, których zadaniem jest wprowadzić swoje pionki do „domku”. I tu pojawiają się elementy strategii, ponieważ nie jest to takie proste – w każdej chwili możemy zostać zabici przez innego gracza i wtedy rozpoczynamy drogę od początku.

Jak grać?

Spośród zasad uściślających, jak grać w Chińczyka jest kilka, o których koniecznie trzeba pamiętać. Żeby przystąpić do rozgrywki i stanąć na polu startowym, gracz musi wyrzucić 6. Kolejne ruchy odbywają się po kolei o tyle pól, ile wskaże kostka. Szóstka daje możliwość ponownego rzutu kostką.

Jeśli uda się nam stanąć na polu zajętym przez innego gracza, zbijamy jego pionek, a tym samym odsyłamy go z powrotem do „schowka”. Musi on ponownie rozpoczynać grę. Po okrążeniu całego pola trzeba dostać się do „domku” wyrzucając odpowiednią ilość oczek. Jest to jedyne miejsce, które chroni przed zbiciem. Ustawienie wszystkich czterech pionków na kolorowych polach domku gwarantuje wygraną w grze w Chińczyka.

Proste zasady świetna zabawa

Gra w Chińczyka - rodzinna planszówkaWielopokoleniowa gra w Chińczyka to doskonała zabawa dla dzieci starszych i młodszych. Pomimo tego, że jest dość prosta, wywołuje pozytywne emocje i ducha rywalizacji. Gra w Chińczyka Nawet w pięcioletnich dzieciach budzi chęć wygranej i umożliwia kreatywne tworzenie strategii, jak wprowadzić do gry odpowiednią ilość pionków i oczywiście nie dać się zbić. Chęć wygrania w Chińczyka oraz rewanżu jest tak duża, że nad jedną planszą na kolejnych rozgrywkach gracze potrafią spędzić kilka emocjonujących godzin. W wielu krajach jest znana pod innymi nazwami, spośród których najbardziej adekwatna jest „Człowieku, nie irytuj się!”.

 

Polub nas na FB: Facebook

Super udanej zabawy.
Redakcja Gry i Zabawy Dla Dzieci

Przysyłajcie nam koniecznie zdjęcia, jak spędzacie czas wolny przy grze w Chińczyka. I oczywiście bawcie się dobrze!

Zasady przesyłania zdjęć i filmów znajdziecie TUTAJ.

Komentujcie jak zabawa poszła Wam w domu 😉

Zobacz też: Kojarzy mi się…

Zobacz też Piosenki i karaoke dla dzieci…

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

więcej ciekawych gier i zabaw...

+ There are no comments

Add yours

Dodaj komentarz